КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Тема уроку: «Прислівник як частина
мови»
Соціокультурна тема: Як бути успішним
Урок проведено 5
грудня 2013 року у 7-А класі школа №60
Мета: - пригадати відоме про прислівник; поглибити
й засвоїти матеріал про загальне значення цієї частини мови, морфологічні
ознаки та синтаксичну роль.
- розвивати в учнів уміння розпізнавати
прислівники в реченні, визначати їх значення та синтаксичну роль,
удосконалювати навички охайного й
грамотного письма, уміння
висловлюватись (усно й письмово);
- сприяти розвитку словникового запасу,
діалогічного мовлення;
- виховувати інтерес до мови, бажання
самовдосконалюватися.
Тип
уроку: урок засвоєння нових знань
Методи і прийоми:
Методи організації сприйняття і засвоєння нового
матеріалу
|
Евристична бесіда.
Аналіз мовного матеріалу
Пояснення вчителя;
Робота з підручником.
|
Методи формування мовних умінь і навичок
|
Метод вправ:
- письмова вправа;
- вправа на розпізнання прислівників в реченні;
- кросворд
|
Методи і прийоми розвитку мовленнєвих умінь і навичок
|
Відповідь на запитання;
|
Прийоми активізації навчально-пізнавальної діяльності
|
Лінгвістична
гра «Одним словом».
«Підбери пару» (практикум з
лексикології)
Вправа «Далі…»
Розподільний диктант
Інтерактивне навчання: прийом «Пошук».
Кросворд « Синонім».
|
Підручник: Підруч.
для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. з рос. мовою навчання/ О.М.Горошкіна,
А.В.Нікітіна, Л.О.Попова. – К.: Ін-т сучас. Підруч., 2001. – 176 с.
Наочність: оформлення дошки (Додаток Б)
Дидактичний матеріал: картки з завданнями, картка само
оцінювання.
СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (1
хвилина)
|
||||
Привітання, налаштування на роботу
|
|
|
||
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ТЕМИ І ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ УРОКУ
(3 хвилини)
|
||||
Прогнозування теми
|
|
|
||
«Лексичний футбол»
|
|
|
||
Оголошення теми учнем
|
|
|
||
|
|
|
||
Оголошення мети учнями
|
|
|
||
Запис у зошит
|
|
|
||
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ (7хв)
|
||||
Евристична бесіда
|
|
|
||
Аналіз мовного матеріалу
|
|
|
||
Робота з підручником
|
|
|
||
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО
МАТЕРІАЛУ (26 хв)
Робота над
вправою у підручнику
Лінгвістична гра
«Одним словом».
«Підбери
пару», Вправа «Далі…»
Розподільний
диктант
Інтерактивне навчання: прийом «Пошук».
Кросворд « Синонім».
|
||
|
|
|
VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКУ
УРОКУ(5 хвилин)
|
||||
Повторення теоретичних відомостей.
|
|
|
||
Рефлексія
|
|
|
||
V. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО
ЗАВДАННЯ(2 хвилин)
|
||||
Повідомлення домашнього завдання
|
|
|
||
Визначення учнями теоретичного матеріалу для повторення
|
|
|
||
Запис домашнього завдання
|
|
|
||
VІ. ОЦІНЮВАННЯ
(1 хвилина)
|
||||
Оцінювання
|
|
|
||
Перебіг уроку:
Етап уроку
|
Діяльність вчителя
|
Діяльність учнів
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I ОРГАНІЗАЦІЙ
НИЙ МОМЕНТ (1 хв)
II МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ТЕМИ І ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ УРОКУ (3 хв)
1.Слово вчителя
1.
1. Цілевизначення
IV. СПРИЙНЯТТЯ И ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1.Слово вчителя
2.Евристична бесіда.
3.Аналіз мовного матеріалу.
4.Пояснення вчителя
3.Робота з
підручником
V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
1.Робота над вправою у підручнику
2.Лінгвістична
гра «Одним
словом».
4. Вправа «Далі…»
5. Розподільний диктант
6.Інтерактивне навчання: прийом «Пошук».
Кросворд
«
Синонім».
VI.ПІДСУМОК УРОКУ
1. Інтерактивне навчання:
технологія «Мозковий штурм»
2.
Читання вірша
учителем та учнями
3.Рефлексія
4. Оцінювання
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
|
- Давайте привітаємося з гостями, що завітали до нас на урок. Хочу, щоб
сьогодні ви були впевнені в собі і задоволені собою.
Сядьте рівненько, закрийте очі, посміхніться й уявіть себе в майбутньому.
Скажіть, будь ласка, якими ви себе бачите?
Для того, щоб такими стати, вам треба досягати успіху. Я запрошую вас
взяти участь у бізнес-семінарі.
Яке ж значення слів «бізнес» та «успіх»?
Бізнес - це будь-який вид безпосередньої діяльності з метою отримання прибутку.
Проблема уроку: чи залежить
успіх людини від знання мови? Відповідь на це запитання ви дасте в кінці
уроку.
Тема нашого уроку: «Прислівник як частина мови».
Однією із складових успіху є вміння ставити перед собою мету. Давайте
визначимо мету нашого уроку.
Мета визначена – треба її досягти. Скажіть собі: я хочу, я можу, я
зроблю. До речі, саме це зробив канадський громадянин, успішний бізнесмен
Петро Яцик, про якого говорили: „Українець, що не захотів бути бідним”.
Досягнення успіху залежить від уміння спілкуватися. Належна культура
мовлення – це свідчення розвиненого інтелекту і високої загальної культури
особистості. Пригадаємо основні вимоги до мовлення. Доповніть речення: ми
повинні говорити…
-
До якої частини мови належать подані слова? Як ви це
визначили?
-
Пригадаймо, на які питання відповідають прислівники.
- Яка найголовніша ознака прислівника?
- Яким членом речення виступає найчастіше ця частина мови?
-
Закінчуючи вивчати дієприслівник, ми зазначили, що він має з прислівником
спільні ознаки. Які ж саме?
Будь ласка, перепишіть з дошки словосполучення і
зазначте, з якими частинами мови вжиті тут прислівники.
дієслово ознака
дії
Пожовкнути ( як? ) раптово
дієприслівник ознака дії
падаючи ( куди? ) додолу
прикметник ознака ознаки
приємний ( наскільки? ) дуже
прислівник ознака ознаки
добре ( як?
) дуже
дієприкметник ознака ознаки
забарвлений ( якою
мірою? ) занадто
іменник ознака предмета
читання ( яке? ) вголос
Прислівники, що вказують
на ознаку дії, поєднуються з дієсловом або дієприслівником.
Прислівники, що вказують на ознаку іншої ознаки, поєднуються з
прикметником, дієприкметником або іншим прислівником. Прислівники, що вказують на
ознаку предмета, поєднуються з іменниками. Яка ж частина мови
називається прислівником?
Що ж, а тепер перевіримо за підручником, чи все
правильно ми зазначили. Читання вголос правил, уміщених у підручнику. Ст.74
Підготувати відповідь на запитання: "На які групи
за значенням поділяються прислівники та на які питання вони відповідають?".
Впр. 143, стр. 74
Списати, знайти прислівники, підкреслити, визначити розряд.
- Я знаю, що ви любите грати, от я вам і пропоную цікаву гру. Будьте дуже
уважні, вам потрібно буде замінити кожне із словосполучень одним словом –
прислівником. Прислівники
записуєте у зошит. Ви можете скористатися підказкою.
1. З почуттям
подяки, готовністю віддячити за послугу. (Вдячно.)
2.
Ручним
способом, без використання механізмів. (Вручну.)
3.
Охоче,
із задоволенням і любов'ю до якого-небудь заняття. (Залюбки.)
4.
Завзято,
непохитно у здійсненні своєї мети. (Наполегливо.)
5.
Без
бажання, мляво, повільно. (Нехотя.)
6.
У
гніві, дуже розсердившись. (Спересердя.)
7.
Піднявшись
на кінчики пальців ніг.(Навшпиньки.)
8. Дійсно, відповідно до
фактів. (Фактично.)
9 . Не шкодуючи ділитися чим-небудь, охоче витрачаючи щось. (Щедро.)
10.
Услід за тим, що віддаляється.(Навздогін.)
- На які питання відповідають дані прислівники?
До поданих слів підберіть антоніми ( письмово).
А що називається антонімами?
-
Вимоги до завдання: грамотність, охайність,
швидкість.
Мало-багато, раніше-пізніше, жартома-всерйоз, взимку-влітку, вдень-уночі, дешево-дорого.
Завдання полягає в тому, що ви, почувши словосполучення з прислівником, повинні швидко поставити
до нього питання і вказати його розряд за значенням.Часу на роздуми нема.
Якщо ви не знаєте, кажете слово “Далі...” Тоді відповідає наступний учень ланцюжком. Працюємо усно
Почули тут
(де? – місця); Сказав спересердя (чому? –
причин.); Відвідує щодня (коли? – часу);
Сказав для сміху (для чого? – мети); Зустрілися вчора (коли? – часу);
Їдемо верхи (як? – способу дії);
Розказував цікаво (як? – якісно-озн.);
Зустрів учора (коли? – часу); Виглядав
гарно (як?– як.-означ.); Спеціально чекав (як?-спос.
дії); Гляньте вниз (куди? – місця);
Розрізав навпіл (як? – спос. дії); Не
знайшов ніде (де? – місця)
Добре. З цим ви не погано
впорались, але це ще не все.
Впр. 147. Розподілити дані словосполучення за розрядами. З двома на вибір
складіть речення.
Прочитайте його назву кросворду. Що це за слова- синоніми?
1.
Вписати
у порожні клітинки синоніми до поданих слів:
1) інколи;
2) як-небудь; 3)
неодмінно; 4) вниз;
5)
голосно; 6) повік; 7) ввічливо.
Питання до учнів
- На які розряди поділяються прислівники?
- Чи змінюються прислівники за родами, числами,
відмінками?
- Якими членами
речення виступають прислівники?
Ознаку
дії називає ,
А
також місце, час, причину
Цієї
дії визначає,
І
кожен цю частину
знає.
Бо
це прислівник – всім відомий.
Незмінна
ця частина мови,
На
запитання …як? коли?
Готова
всім відповісти.
Сміється
сонце як? – …ласкаво,
Мандрує
небом …величаво,
А
небо голубіє …дивно,
Пливуть
хмаринки …тихо, мрійно.
Дзвенить кохана
мова чисто,
А
кожне слово – …урочисто;
Земля
стрічає нас …святково,
Сміються
зорі …загадково.
Сади
цвітуть коли? – …весною,
…Улітку трав
моря шовкові,
А
…восени врожай збирають,
…Узимку снігу
всі чекають.
Прислівників багато в
мові,
Усі
яскраві, всі чудові!
Щоб
здобути знань основи,
Вивчи
цю частину мови!
К. Лужецька
Чи залежить успіх людини від знання мови?
Висловіть
свої враження від
уроку, продовживши речення:
-
Найбільші труднощі
я відчув …
-
Я зрозумів,
що …
-
Я не
вмів, а тепер
умію …
-
Я не
знав, а тепер
знаю …
Картка самооцінювання
Пояснення вчителем домашнього завдання
Пар.15.,150.
Або скласти тест з теми «Прислівник»
|
Привітання
учнів, побажання успіхів один одному
Щасливими,
здоровими, розумними, незалежними, багатими
Відповіді учнів
Відповіді
учнів, стосовно понять «бізнес» «успіх»
Запис теми у
зошит
Учні визначають мету уроку: так як ми вже знайомилися з прислівником у
початкових класах, то метою нашої роботи має бути, на мою думку, повторення
матеріалу про цю частину мови. Ми
повинні уміти розпізнавати прислівники в реченнях, визначати їх
морфологічні ознаки та синтаксичну роль
учні відповідають і записують у зошити
Прислівник, поставили питання
-як? де? звідки?наскільки? якою мірою?
- Незмінність.
-
Обставиною.
Незмінність та синтаксичну роль
Прислівники утворюють словосполучення з різними частинами
мови: з дієсловом, дієприслівником, дієприкметником,прикметником, іменником.
Прислівник - це незмінна
частина мови, яка вказує на ознаку дії, предмета чи іншої ознаки.
Читання завдання вправи, виконання у
зошиті, з використанням теоретичного матеріалу.
Відповіді учнів і запис у зошит.
Як?
Антоніми це слова протилежні за значенням.
Записують, добираючи антоніми до прислівників.
Усні відповіді учнів у визначенні розрядів прислівників.
Працюють самостійно в зошитах, перевірка по черзі учнями.
Синоніми – це слова близькі за значення, але різні за написанням.
Відгадують кросворд.
Відповіді: 1) часом; 2) абияк;
3) конче; 4) додолу; 5) гучно; 6) навіки; 7) чемно.
Прислівник незмінна частина мови, яка називає ознаку дії, чи ознаку іншої
ознаки
Називають розряди…
Ні, прислівник незмінна частина мови
Найчастіше обставиною
Висловлюють свої враження
Запис домашнього завдання
|
Картка самооцінювання___________________________________
Знання поняття прислівник
(0-3)
|
Уміння визначати прислівники в реченні
(0-3)
|
Уміння визначати розряди прислівників
(0-3)
|
Уміння ставити питання до прислівників
(0-3)
|
|
|
|
|
Лінгвістична гра «Одним словом»
1. З
почуттям подяки, готовністю віддячити за послугу.
2.
Ручним способом, без використання механізмів.
3.
Охоче, із задоволенням і любов'ю до якого-небудь заняття.
4.
Завзято, непохитно у здійсненні своєї мети.
5.
Без бажання, мляво, повільно.
6.
У гніві, дуже розсердившись.
7.
Піднявшись на кінчики пальців ніг.
8.
Дійсно, відповідно до фактів.
9 . Не шкодуючи ділитися чим-небудь, охоче витрачаючи щось.
10.
Услід за тим, що віддаляється.
Довідка: Залюбки,
наполегливо, вручну, щедро,
фактично, навздогін,
навшпиньки, спересердя,
вдячно, нехотя
«Підбери пару»
Мало-
раніше-
жартома-
взимку-
вдень-
дешево-
раніше-
жартома-
взимку-
вдень-
дешево-
Рефлексія
-
Найбільші труднощі
я відчув …
-
Я зрозумів,
що …
-
Я не
вмів, а тепер
умію …
-
Я не
знав, а тепер
знаю …
Цікаво, розумно. Розказують, що було вдало. А що ви самі думаєте? Цікаво іноді читати у вашу рефлексію і самоаналізи.
ВідповістиВидалитиА ще почитайте рекомендації блогеру, конспекти краще прикріплювати окремим файлом.