неділю, 8 грудня 2013 р.

Конспект відкритого уроку з української мови у 7-А класі.



КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Тема уроку: «Прислівник як частина мови»
Соціокультурна тема: Як бути успішним

Урок проведено 5 грудня 2013 року у 7-А класі школа №60

Мета:   - пригадати відоме про прислівник; поглибити й засвоїти матеріал про загальне значення цієї частини мови, морфологічні ознаки та синтаксичну роль.
- розвивати в учнів уміння розпізнавати прислівники в реченні, визначати їх значення та синтаксичну роль, удосконалювати навички охайного й  грамотного  письма,  уміння  висловлюватись (усно й письмово);
- сприяти розвитку словникового запасу, діалогічного мовлення;
- виховувати інтерес до мови, бажання самовдосконалюватися.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Методи і прийоми:
Методи організації сприйняття і засвоєння нового матеріалу
Евристична бесіда.
Аналіз  мовного матеріалу
Пояснення вчителя;
Робота з підручником.
Методи формування мовних умінь і навичок
Метод вправ:
- письмова вправа;
- вправа на розпізнання прислівників в реченні;
- кросворд
Методи і прийоми розвитку мовленнєвих умінь і навичок
Відповідь на запитання;


Прийоми активізації навчально-пізнавальної діяльності
Лінгвістична  гра  «Одним словом».
     «Підбери пару» (практикум з лексикології)
     Вправа «Далі…»
     Розподільний диктант
     Інтерактивне навчання: прийом «Пошук».
      Кросворд « Синонім».


Підручник: Підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл. з рос. мовою навчання/ О.М.Горошкіна, А.В.Нікітіна, Л.О.Попова. – К.: Ін-т сучас. Підруч., 2001. – 176 с.

Наочність: оформлення дошки (Додаток Б)

Дидактичний матеріал: картки з завданнями, картка само оцінювання.



СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ  (1 хвилина)

Привітання, налаштування на роботу



ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ТЕМИ І ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ УРОКУ (3 хвилини)

Прогнозування теми


«Лексичний футбол»


Оголошення теми учнем





Оголошення мети учнями


Запис у зошит



III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ (7хв)

Евристична бесіда


Аналіз  мовного матеріалу


Робота з підручником










ІV.   ЗАКРІПЛЕННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ (26 хв)
Робота над вправою у підручнику
Лінгвістична  гра  «Одним словом».
«Підбери пару», Вправа «Далі…»
Розподільний диктант
Інтерактивне навчання: прийом «Пошук».
 Кросворд « Синонім».


















VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКУ УРОКУ(5 хвилин)

Повторення теоретичних відомостей.


Рефлексія



V. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ(2 хвилин)

Повідомлення домашнього завдання


Визначення учнями теоретичного матеріалу для повторення


Запис домашнього завдання



VІ. ОЦІНЮВАННЯ (1 хвилина)

Оцінювання
































Перебіг уроку:
Етап уроку
Діяльність вчителя
Діяльність учнів
I  ОРГАНІЗАЦІЙ
НИЙ МОМЕНТ (1 хв)





II   МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ТЕМИ І ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ УРОКУ (3 хв)
1.Слово вчителя


III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
1.                  1. Цілевизначення





IV. СПРИЙНЯТТЯ И ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Слово вчителя







2.Евристична бесіда.






3.Аналіз  мовного матеріалу.







4.Пояснення вчителя




3.Робота з
 підручником






V. ЗАКРІПЛЕННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО 
1.Робота над вправою у підручнику
2.Лінгвістична  гра  «Одним словом».





















3. «Підбери пару»








4. Вправа «Далі…»

















5. Розподільний диктант

6.Інтерактивне навчання: прийом «Пошук».
Кросворд
« Синонім».











VI.ПІДСУМОК УРОКУ
1.      Інтерактивне  навчання:  технологія  «Мозковий  штурм» 



2.      Читання вірша
учителем та учнями





















3.Рефлексія



4. Оцінювання
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
- Давайте привітаємося з гостями, що завітали до нас на урок. Хочу, щоб сьогодні ви були впевнені в собі і задоволені собою.
Сядьте рівненько, закрийте очі, посміхніться й уявіть себе в майбутньому.



Скажіть, будь ласка, якими ви себе бачите?
Для того, щоб такими стати, вам треба досягати успіху. Я запрошую вас взяти участь  у бізнес-семінарі.
Яке ж значення слів «бізнес» та «успіх»?
Бізнес - це будь-який вид безпосередньої діяльності з метою отримання прибутку.
Успіх – це позитивний результат діяльності
Проблема уроку: чи залежить успіх людини від знання мови? Відповідь на це запитання ви дасте в кінці уроку.

Тема нашого уроку: «Прислівник як частина мови».
Однією із складових успіху є вміння ставити перед собою мету. Давайте визначимо мету нашого уроку.

Мета визначена – треба її досягти. Скажіть собі: я хочу, я можу, я зроблю. До речі, саме це зробив канадський громадянин, успішний бізнесмен Петро Яцик, про якого говорили: „Українець, що не захотів бути бідним”.









Досягнення успіху залежить від уміння спілкуватися. Належна культура мовлення – це свідчення розвиненого інтелекту і високої загальної культури особистості. Пригадаємо основні вимоги до мовлення. Доповніть речення: ми повинні говорити…








-          До якої частини мови належать подані слова? Як ви це визначили?
-          Пригадаймо, на які питання відповідають прислівники.
- Яка найголовніша ознака прислівника?
- Яким членом речення виступає найчастіше ця частина мови?
- Закінчуючи вивчати дієприслівник, ми зазначили, що він має з прислівником спільні ознаки. Які ж саме?

Будь ласка, перепишіть з дошки словосполучення і зазначте, з якими частинами мови вжиті тут прислівники.
      дієслово                                     ознака  дії
Пожовкнути           ( як? )              раптово
дієприслівник                               ознака дії
   падаючи               ( куди? )           додолу
     прикметник                             ознака  ознаки
приємний           ( наскільки? )     дуже
прислівник                             ознака  ознаки
      добре                 ( як? )               дуже
 дієприкметник                             ознака  ознаки             
забарвлений     ( якою  мірою? )    занадто   
   іменник                             ознака  предмета
читання           ( яке? )             вголос

Прислівники, що вказують на ознаку дії, поєднуються з дієсловом або дієприслівником. Прислівники, що вказують на ознаку іншої ознаки, поєднуються з прикметником, дієприкметником або іншим прислівником. Прислівники, що вказують на ознаку предмета, поєднуються з іменниками. Яка ж частина мови називається прислівником?

Що ж, а тепер перевіримо за підручником, чи все правильно ми зазначили. Читання вголос правил, уміщених у підручнику. Ст.74
Підготувати відповідь на запитання: "На які групи за значенням поділяються прислівники та на які питання вони відповідають?".







Впр. 143, стр. 74
Списати, знайти прислівники, підкреслити, визначити розряд.


- Я знаю, що ви любите грати, от я вам і пропоную цікаву гру. Будьте дуже уважні, вам потрібно буде замінити кожне із словосполучень одним словом – прислівником. Прислівники записуєте у зошит. Ви можете скористатися підказкою.
1.           З почуттям подяки, готовністю віддячити за послугу. (Вдячно.)
2.          Ручним способом, без використання механізмів. (Вручну.)
3.          Охоче, із задоволенням і любов'ю до якого-небудь заняття. (Залюбки.)
4.          Завзято, непохитно у здійсненні своєї мети. (Наполегливо.)
5.          Без бажання, мляво, повільно. (Нехотя.)
6.          У гніві, дуже розсердившись. (Спересердя.)
7.          Піднявшись на кінчики пальців ніг.(Навшпиньки.)
8.         Дійсно, відповідно до фактів. (Фактично.)
9 .       Не шкодуючи ділитися  чим-небудь, охоче витрачаючи щось. (Щедро.)
10.     Услід за тим, що віддаляється.(Навздогін.)
- На які питання відповідають дані прислівники?

До поданих слів підберіть антоніми ( письмово).
А що називається антонімами?
-          Вимоги до завдання: грамотність, охайність, швидкість.
Мало-багато,
раніше-пізніше,
жартома-всерйоз,
взимку-влітку,
вдень-уночі,
дешево-дорого.

Завдання полягає в тому, що ви, почувши словосполучення з прислівником, повинні швидко поставити до нього питання і вказати його розряд за значенням.Часу на роздуми нема. Якщо ви не знаєте, кажете слово “Далі...” Тоді відповідає наступний учень ланцюжком. Працюємо усно
Почули тут (де? – місця); Сказав спересердя (чому? – причин.);   Відвідує щодня (коли? – часу); Сказав для сміху (для чого? – мети);   Зустрілися вчора (коли? – часу); Їдемо верхи (як? – способу дії); Розказував цікаво (як? – якісно-озн.); Зустрів учора (коли? – часу); Виглядав гарно (як?– як.-означ.); Спеціально чекав (як?-спос. дії);  Гляньте вниз (куди? – місця); Розрізав навпіл (як? – спос. дії); Не знайшов ніде (де? – місця)
Добре. З цим ви не погано впорались, але це ще не все.

Впр. 147. Розподілити дані словосполучення за розрядами. З двома на вибір складіть речення.



Прочитайте його назву кросворду. Що це  за слова- синоніми?
1.           Вписати у порожні клітинки синоніми до поданих слів:
1)    інколи;   2) як-небудь;   3) неодмінно;    4) вниз;
 5)  голосно;    6) повік;    7) ввічливо.


1.

С



2.

И



3.

Н



4.

   О




5.

  Н




6

  І



7.

М







Питання до учнів
- На які розряди поділяються прислівники?
- Чи змінюються прислівники за родами, числами, відмінками?
- Якими членами речення виступають прислівники?





Ознаку  дії  називає ,
А  також  місце, час,  причину
Цієї  дії  визначає,
І  кожен  цю  частину  знає.
Бо  це  прислівник – всім  відомий.
Незмінна  ця  частина  мови,
На  запитання  як?  коли?
Готова  всім  відповісти.
Сміється  сонце  як? – …ласкаво,
Мандрує  небом  величаво,
А  небо  голубіє …дивно,
Пливуть  хмаринки …тихо,  мрійно.
Дзвенить   кохана  мова  чисто,
А  кожне  слово – …урочисто;
Земля  стрічає  нас  святково,
Сміються  зорі …загадково.
Сади  цвітуть  коли? – …весною,
…Улітку  трав  моря  шовкові,
А  восени врожай  збирають,
…Узимку  снігу  всі  чекають.
Прислівників  багато в  мові,
Усі  яскраві,  всі  чудові!
Щоб  здобути  знань  основи,
Вивчи  цю   частину  мови!
                    К. Лужецька


Чи залежить успіх людини від знання мови?
Висловіть  свої  враження   від  уроку,  продовживши  речення:
-          Найбільші   труднощі   я  відчув …
-          Я  зрозумів,  що …
-          Я  не  вмів,   а  тепер  умію …
-          Я  не  знав,  а  тепер   знаю …

Картка самооцінювання

Пояснення вчителем домашнього завдання
Пар.15.,150.
Або скласти тест з теми «Прислівник»
Привітання учнів, побажання успіхів один одному






Щасливими, здоровими, розумними, незалежними, багатими

Відповіді учнів

Відповіді учнів, стосовно понять «бізнес» «успіх»




Запис теми у зошит





Учні визначають мету уроку: так як ми вже знайомилися з прислівником у початкових класах, то метою нашої роботи має бути, на мою думку, повторення матеріалу про цю частину мови. Ми  повинні уміти розпізнавати прислівники в реченнях, визначати їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль







учні відповідають і записують у зошити
    • правильно;
    • доречно;
    • тактовно;
    • ясно;
    • чітко;
    • різноманітно.


Прислівник, поставили питання

-як? де? звідки?наскільки? якою мірою?
- Незмінність.

-          Обставиною.

Незмінність та синтаксичну роль




Прислівники утворюють словосполучення з різними частинами мови: з дієсловом, дієприслівником, дієприкметником,прикметником, іменником.














Прислівник - це незмінна частина мови, яка вказує на ознаку дії, предмета чи іншої ознаки.














Читання завдання вправи, виконання у зошиті, з використанням теоретичного матеріалу.



Відповіді учнів і запис у зошит.




















Як?



Антоніми це слова протилежні за значенням.

Записують, добираючи антоніми до прислівників.











Усні відповіді учнів у визначенні розрядів прислівників.










Працюють самостійно в зошитах, перевірка по черзі учнями.




Синоніми – це слова близькі за значення, але різні за написанням.


Відгадують кросворд.
Відповіді: 1) часом; 2) абияк; 3) конче; 4) додолу; 5) гучно; 6) навіки; 7) чемно.













Прислівник незмінна частина мови, яка називає ознаку дії, чи ознаку іншої ознаки
Називають розряди…
Ні, прислівник незмінна частина мови
Найчастіше обставиною































Висловлюють свої враження







Запис домашнього завдання









Картка самооцінювання___________________________________

Знання поняття прислівник
(0-3)
Уміння визначати прислівники в реченні
(0-3)
Уміння визначати розряди прислівників
(0-3)
Уміння ставити питання до прислівників
(0-3)








Лінгвістична  гра  «Одним словом»

1         З почуттям подяки, готовністю віддячити за послугу.
2.          Ручним способом, без використання механізмів.
3.          Охоче, із задоволенням і любов'ю до якого-небудь заняття.
4.          Завзято, непохитно у здійсненні своєї мети.
5.          Без бажання, мляво, повільно.
6.          У гніві, дуже розсердившись.
7.          Піднявшись на кінчики пальців ніг.
8.         Дійсно, відповідно до фактів.
9 .        Не шкодуючи ділитися  чим-небудь, охоче витрачаючи щось.
10.     Услід за тим, що віддаляється.

Довідка:  Залюбки, наполегливо, вручну, щедро, фактично, навздогін, навшпиньки, спересердя, вдячно,  нехотя



«Підбери пару»

Мало-
раніше-
жартома-
взимку-
вдень-
дешево-


Рефлексія

-         Найбільші   труднощі   я  відчув …
-         Я  зрозумів,  що …
-         Я  не  вмів,   а  тепер  умію …
-         Я  не  знав,  а  тепер   знаю …